1

CHP’de istişare toplantısı

2

CHP’DEN BORÇLANARAK EMEKLİ OLAN GURBETÇİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ

3

CHP’Lİ TANAL İLE AKP’Lİ İDARE AMİRİ ARASINDA ‘GÜN’ TARTIŞMASI

4

CHP BAŞKENTGAZ’I SPK VE BAKANLIĞA ŞİKAYET ETTİ

5

‘MUHALEFETE 1 KOYUN TESLİM EDİN KAYBEDER’ DİYEN ERDOĞAN’IN ARACININ ANAHTARINI İKİ DEFA KAYBETTİLER!

6

“Kayak yapmak zil takıp oynamak değil, spordur”

7

CHP’Lİ VEKİL İLE AKP’Lİ BAŞKAN ARASINDA “DESTEK VERMEDİN” TARTIŞMASI

8

CHP’Lİ VEKİL DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A MEKTUP GÖNDERDİCHP'li Özel: Kamu-özel iş birliği projelerinin garanti ödemeleri ertelensin

CHP Grup Başkanvekili Özel, "Bu projeler için 2020 yılı için ayrılan ödenekler de dikkate alındığında sadece 4 yılda vatandaşın cebinden çıkan para 35 milyar lirayı aşacaktır." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yazılı açıklamasında, kamu-özel iş birliği projeleri kapsamında bütçeden yapılan ödemelerin, 2017-2019 döneminde 16 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Bu yıl için ayrılan ödenekler de dikkate alındığında, sadece 4 yılda vatandaşın cebinden çıkan tutarın 35 milyar lirayı aşacağını savunan Özel, salgınla mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma ve seyahat yasakları ile sosyal yaşamın kısıtlanması nedeniyle, yıllardır garanti edilenin çok altında araç geçişi olan köprü ve otoyolların kullanımında ciddi bir düşüş yaşandığını, bunun da kamunun garantiler kapsamında yapacağı ödemelerin miktarını arttırdığını ifade etti.

Özgür Özel, "Koronavirüs salgını nedeniyle halka yardım yapmak için kaynak bulmanın neredeyse olanaksız hale geldiği bu dönemde, devlet, salgının ekonomiye ve kamu gelirlerine olan olumsuz etkisini mücbir sebep göstererek şirketlere yaptığı kamu-özel iş birliği projeleri kapsamındaki garanti ödemelerini ertelemelidir." görüşünü bildirdi.

Öte yandan CHP'li Özel, bu konuyu TBMM gündemine de taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a soru önergesi yöneltti.

Özel, Oktay'a, "kamu-özel iş birliği projeleri için 2017-2020 döneminde yapılan ödemelerin projelere göre tutarlarını, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle havaalanı, otoyol ve köprülerin kullanım sayılarında yaşanan düşüşün miktarını, bu süreçte yapılan garanti ödemelerin tutarını ve kamu-özel iş birliği projeleri için yapılan borç üstlenim anlaşmaları kapsamında Hazinenin üstlendiği yükümlülük tutarını" sordu.