1

Acil Tıp Asistanı Doktor Tanrıkulu: Bizim için gerçekten bir psikolojik savaş

2

Kronik hastaların raporları ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak

3

Sağlık Bakan Koca: Her yakınlık mutlu sonla bitmiyor

4

Gaziantep'te Kovid-19 tedbirlerine uymayan 3 bin 445 kişiye ceza

5

Kütahya'da 65 yaş ve üstündekilere bazı kısıtlamalar getirildi

6

Bursa İl Sağlık Müdürü Kaşıkcı: "Koronavirüs ile yaşamayı öğrenmeliyiz"

7

Kovid-19 tarama testinin yerlisini üretti, 21 ülkeye sattı

8

Türkiye'de Kovid-19'dan 216 bin 494 kişi iyileşti



Sağlık Bakanı Koca: 125 bin 246 kişinin seyahati engellendi

Sağlık Bakanı Koca, "100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor." bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada 100 bin aktif insanın şehirler arası seyahat ettiğine ilişkin yanlış bilgi yayıldığını belirterek, "100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor." bilgisini verdi.

Koca, Twitter'dan yaptığı açıklamada, bir gazetedeki habere atıfla sosyal medyada yayılan yanlış bilgide, "100 bin aktif insanın şehirler arası seyahate çıktığı"nın ifade edildiğini belirtti.

Koca, açıklamasında şunları kaydetti:

"100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor.

HES kodu ile toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeye çalışan 125 bin 246 kişi riskli olduğu için engellenmiştir. Bu sayı HES kodu kullanmaya başladığımız tarihten bu yana toplam engellenen kişi sayısını ifade etmektedir. HES kodu kullanımını yaygınlaştırmak temel hedeflerimizden biri. Güvenli alan kullanımı HES kodu ile mümkün. Mücadele birlikteliği hepimizi virüsten kurtaracak olan güçtür."