Ayşe Handan AYIK


İnsanı bölen parçalayan fetvalara değil; Allah'ın emirlerine uymak

2020 yılına girdiğimiz ilk günlerden itibaren, Çin Wuhan kentinden yayılan ve tüm dünya ülkelerini etkisi aktına alan küresel bir salgın yaşamaktayız.


Ülkemiz de bu salgından nasibini fazlası ile almakla birlikte çözüm konusunda vatandaşların duyarsız davranışları ve bu konuda yeterli bilgilendirmenin yapılmayışı dikkatimi çeken konular arasında. Tarihin bir çok dönemlerinde bu tarz salgınlar yaşandı ve unutuldu.

Elbette Covit-19 salgını da unutulacak, tarihin tozlu sayfalarına gömülecek. Ancak bu dönemi yaşarken insanlık adına ve insanlığa hizmet noktasında yapılması gereken işler konusundaki sorulara cevap bulmak olmalı amacımız. İnsanlık derken dil din ırk ya da etnik kök ayırımı yapılmadan, insanı ötekileştirmeden, tabir yerinde ise öküz altında buzağı aranmadan yapılmalıdır iyilikler. Kimin yaptığı, nasıl yaptığı önemli olmayıp iyiliğe bir bütün olarak sahip çıkmak olmalıdır amaç ve hedef. Aynı zamanda ramazan-ı idrak ettiğimiz bu günlerde insanları inançtan uzaklaştırmak yerine, kuranı kerim in de ilk emri olan "oku" lafzını hayata geçirmek, kuranda bildirilenle amel yapmak insanı bölen parçalayan fetvalara değil Allah'ın emirlerine uyarak olmalıdır.

Sözün özü sevgili okurlar, içinden geçtiğimiz, ne zaman bitecek bilmediğimiz bu süreçte, insanlığımızdan ödün vermeden birbirimize destek olmalı, insanı ötekileştirmeden inancına da saygı duyarak birbirimizi bilinçlendirilmeli ve destek olmalıyız.

Devlet büyüklerimizden de beklentimiz bu yöndedir. İnsan olmak alem-i mahlukatın en değerlisi anlamına gelir. Halk'a hizmet hakka hizmettir. Allahın soracağı sorularla insanı bezdirmemek ve yardımcı olmak vazifelerin en şerefisidir.

Saygı ile...

Ayşe Handan Ayık